Montaż okien

zasady zakładania okien


Supermarket


Folię paroprzepuszczalną umieszcza się po zewnętrznej stronie okna, przyklejając ją do ramy blisko zawiasów i do zagruntowanej ściany. Folię można tynkować
Folię paroprzepuszczalną umieszcza się po zewnętrznej stronie okna, przyklejając ją do ramy blisko zawiasów i do zagruntowanej ściany. Folię można tynkować

Większość wykonawców montuje okna według sprawdzonych przez siebie schematów i na nieznane systemy nie chce udzielać gwarancji. Jeśli więc chcemy sami decydować o stosowanych materiałach, najlepiej zatrudnić ekipę specjalizującą się właśnie w tym rozwiązaniu, które nam odpowiada.


Wciąż pojawiają się na rynku nowsze, lepsze rozwiązania dotyczące montażu i uszczelniania okien. To, że wykonawcy ich nie znają, nie znaczy, że są gorsze niż tradycyjne. Nie zawsze jednak warto na siłę wybierać nowe łączniki czy pianki - czasem sprawdzone rozwiązania w zupełności wystarczą.

Łączniki mechaniczne


Do mocowania stolarki okiennej wykorzystuje się najczęściej uniwersalne kołki ramowe. Nadają się one zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych, a dzięki dość długiej strefie rozporowej można je stosować w ścianach z materiałów litych i porowatych, o luźniejszej strukturze. Są jednak również łączniki przeznaczone specjalnie do podłoży o luźniejszej strukturze, na przykład wkręty do ścian z betonu komórkowego mają szeroki gwint, który zagłębia się w porowaty materiał, nie uszkadzając go, dzięki czemu wokół wkręta nie ma luźnej przestrzeni i zakotwienie jest mocne. Można też stosować dybie o ostrych krawędziach, na przykład o przekroju trójkątnym, które również wrzynają się w ścianę, nie uszkadzając jej. Dobrze sprawdzają się także kotwy tulejowe. Zagłębia się je płycej niż tradycyjne wkręty, w mniejszym stopniu naruszając strukturę ściany, a uzyskując tak samo mocne zakotwienie. Dodatkowo ościeżnica współdziała z kotwą w przenoszeniu obciążeń - tuleja po wkręceniu pręta klinuje się i jest zaciskana w nośnym fragmencie muru, a rozszerzana w obrębie ramy, wzmacniając ją. Łączniki można dopasować także do rodzaju okien. Dybie do okien plastikowych zazwyczaj mają główkę płaskostożkową, a te do drewnianych - walcową. Ciekawym rozwiązaniem są wkręty z gwintem częściowym do okien plastikowych. Dwa fragmenty na długości takich wkrętów są gładkie, bez rowkowań. Dzięki temu po wkręceniu na niewielką głębokość ościeżnica okna znajduje się na części gładkiej i można regulować jej położenie, delikatnie ją przesuwając. Po całkowitym wkręceniu rama jest stabilizowana. W przypadku pośredniego montażu okien nie można zapomnieć o stalowych kotwach montażowych. Są one wyprofilowane tak, aby pasowały do konkretnego wzoru profilu okiennego, a więc do okien różnych producentów pasują inne elementy. Kotwy przykręca się do ściany wkrętami dopasowanymi do rodzaju podłoża. Do konstrukcji drewnianych używa się wkrętów do drewna.